Suvla ile FineWineDine…

IMG_20150603_194140Karaköy’de eski Sümerbank binasında açılan The Vault Hotel geçtiğimiz günlerde güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Suvla şaraplarının bir nevi “yaza merhaba” konseptinde oluşturduğu yemek-şarap etkinliği oldukça keyifliydi.

Etkinliğe önce The Vault Hotel terasında enfes İstanbul manzarası eşlğinde Suvla’nın rozelerini keşfederek başladık. Ben tattığım rozeler içinde en çok Sur roze ve Cabernet Sauvignon Roze’yi beğendim. Her ikisi de oldukça aromatik ve dengeli ve yemeklerle uyumlu olabilecek rozelerdi.

Rozeleri ve güzel manzarayı bir kenara bırakıp artık yavaş yavaş yemeğe geçiyoruz. Menünün konseptini Mehmet Yalçın oluşturmuş ve yemekler üç şef tarafından (Arzu Öztürk, Volkan Çengel ve Sadık Oflas) hazırlanmış.

Başlangıç yemeği olarak Arzu Öztürk’ün ‘deniztarağı ceviche’sine Suvla’nın en sevdiğim beyazlarından olan20150603_204743_LLS Sauvignon Blanc – Semillon 2014 rekoltesi eşlik etti. Deniztarağı ceviche’de kuzu kulağı salata ince dilimlenmiş enginar ve sultani bezelye de yer alıyordu ve yemeğin asiditesini ve baharatsılığını yukarı çıkarıyordu. Bordeaux’da Graves bölgesindeki gibi yapılan Sauvignon Blanc – Semillon kupajı narenciye, şeftali aromaları ve canlı yapısıyla kendinden bekleneni vererek yemekle oldukça uyum sağladı. Bu yemeğin yanında Suvla Kınalı Yapıncak’ı da denemek isterdim açıkçası zira böylesi bir yemekle Yapıncak’ın diri asiditesi ve mineralsi yapısı da oldukça iyi uyum sağlar diye düşünüyorum.

Etkinlikteki ikinci yemek misket limonu sosu ile beraber sunulan Ege otları yatağında ızgara kılıçbalığı idi. Bu yemeğin yanında sunulan şarap ise Suvla’nın Cabernet Sauvignon’dan yaptığı 2014 roze oldu. Türkiye’deki son yıllarda yaşanan blush trendine uygun olarak, Suvla bu şarabı “blush” olarak etiketliyor. Gerek Ege otlarının gerekse de misket limonu sosunun getirdiği aroma çeşitliliği ve asidite kılıçbalığına zengin bir birliktelik kazandırmış. Böyle bir yemeğe Cabernet Sauvignon gibi güçlü bir üzümden yapılmış olan 2014 blush gayet iyi uyum sağladı. Bu yaz için ideal bir yemek eşlikçisi bir şarap olmuş Suvla Cabernet Sauvignon 2014 Blush. Yine alternatif bir şarap eşleşmesi olarak bu yemeğin yanında ayrıca Suvla’nın Karasakız’dan yaptığı kırmızı da denenebilir. Bu tarz aromatik ve güçlü balık yemekleriyle hafif kırmızılar da gayet iyi uyum sağlıyor çoğunlukla.

20150603_213716Karasakız demişken gecenin yıldızı olan şaraba geçmenin de zamanı geldi sanırım. Suvla’nın Reserve serisinden henüz piyasaya çıkan ve sınırlı sayıda üretilen Suvla Reserve Karasakız 2013 yanında sunulan “kaya tuzunda dinlendirilmiş ve meşe talaşında tütsülenmiş iç pilavlı oğlak kapama” ile müthiş gidiyor. 12 ay meşe fıçılarda olgunlaştırılmış 2013 Karasakız Reserve, kendinden beklenen meyvemsi yapıyı korurken fıçı ile beraber daha baharatsı ve kompleks bir yapıya bürünmüş. Ön burunda fıçı burunda biraz önde gibi hissedilse de, sonradan açılarak gayet meyvemsi ve baharatsı çağrışımların bütünleştiği bir şarap olmuş. Damakta Pinot Noir edasında oldukça zarif ve zengin yapısı ile benim için gecenin şarabı oluyor. Suvla’nın Karasakız çalışmalarını gayet başarılı buluyorum, bu üzümden önümüzdeki rekoltelerde de bizlere gayet keyifli şaraplar çıkaracaklarından eminim.

Bana göre gecenin yemeği Mardinli şef Sadık Oflas’ın hazırladığı tahinli cevizli yöre otları ile sunulan20150603_222343_LLS “Kengerli kuzu sarma” oldu. İlk kez yediğim kenger otunu kuzu eti ile beraber çok beğendim. Son derece güçlü ve zengin olan yemekte kuzu adeta damakta eriyordu ve otlardan gelen tüm tatlar kuzu ile çok iyi bütünleşmişti. Böyle bir yemeğin yanında doğal olarak baharatsı yapısı önde olan güçlü bir şarap düşünmekte fayda var ve bu doğrultuda yemekle beraber sunulan Suvla’nın 2012 Grand Reserve Syrah’sı olgun orman meyveleri, tatlı baharat, katran, kutu ot ve füme aromaların sahip olduğu, damakta yuvarlak ve yoğun bir şarap. Bana daha çok Barossa Shiraz’larını anımsatan bir stile sahip.

Kengerli kuzu sarmadan sonra en beğendiğim yemek ise Şef Volkan Çengel’in yarattığı karadut çektirmesi ve fıstıklı crumble eşliğinde sunulan “peynir mousse”. Labne peynirini, yoğurt ve krema ile buluşturup mousse’a dönüştürmüş ve karadut şerbetini bu mousse üzerinde kıtır kıtır fıstıklı crumble ile beraber sunmuş. Son zamanlarda yediğim en iyi tatlılardan birisi diyebilirim. Oldukça ferahlatıcı, hem yağlı hem de asitli dokuların bütünleştiği son derece dengeli bir tatlı. Bu tatlıyla beraber Suvla’nın henüz piyasaya çıkmamış olan Şampanya Metoduyla Yapıncak’tan ürettiği köpüklü sunuldu. Benim favori Suvla şaraplarından birisi olan Yapıncak’tan bir köpüklü şarap üretilecek olmasına son derece sevindim zira şarap dünyamız için özellikle yerli üzümlerle yapılan bu tarz çeşitlilikler çok önemli. Köpüklü Yapıncak tabi şu an için henüz ham ancak yine de bence güzel bir potansiyeli var. Sanırım yıl sonuna doğru piyasaya sürülecek, bu da demektir ki yılbaşı kutlamalarına yeni bir köpüklü şarap da katılacak : )
20150603_231749_LLS

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Chardonnay, istanbul, Karasakız, Köpüklü şaraplar, Kınalı Yapıncak, Roze, sauvignon blanc, Semillon, Shiraz/Syrah, Suvla, Tadım Notları, Türk şarapları, Trakya Bağ Rotası, Yapıncak, yemek-şarap uyumu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s