Kasım’ın 3. Perşembesi…

20141120_221313Her yıl Kasım ayının üçüncü perşembesi o yıla ait rekoltenin en yeni şarapları piyasaya çıkar ve bunun için özel bir kutlama yapılır. Bu özel gün aslında Fransa’nın şarap bölgelerinden birine adanmıştır: Beaujolais.

Lyon’dayım… Fransız gastronomisinin en önemli merkezlerinden, Burgonya’dan Rhone Vadisi’ne uzanan toprakların tam merkezinde Saone nehrinin Rhone nehrine karıştığı yer olan Lyon. Fransa’nın en büyük ikinci şehri olan Lyon her yıl Kasım ayının üçüncü perşembesi “Beaujolais Nouveau” festivalinin önemli merkezlerinden biri oluyor.

Yılın ilk şaraplarının bir festival eşliğinde kutlandığını ilk kez 2 yıl önce Lyon’da yaşamıştım. Geleneksel olarak boş fıçıları çevirerek caddelerde dolaştırdıktan sonra festivalin yapılacağı Lyon’un ünlü Bellecour meydanına kadar şarkılar eşliğinde gelip gece tam 12’de havi fişekler eşliğinde yılın ilk şaraplarını içmeye başlamıştık.

Bu yıl Lyon’daki Beaujolais Nouveau festivali Lyon’un bir başka güzel meydanı “Place des20141120_215615 Terreaux”da yapıldı. Festivalin ikinci gününde meydana kurulan çadırda Beaujolais’de yer alan 12 alt apelasyondan gelen üreticiler hem yeni şişeledikleri 2014’ün ilk şaraplarını yani “Beuajolais Nouveau”ları hem de kendi apelasyonlarına ait şarapları görücüye çıkarmışlardı.

Gece saat 10’a kadar yapılabilen giriş için 8 Euro ödeyip içeride hem tüm bu şaraplardan tadıp hem de istediğiniz Beaujolais Nouveau’yu giriş bileti karşılığında satın alabiliyordunuz. Ayrıca üreticilerin ait olduğu apelasyonlara özgü diğer şarapları da ek bedel ödeyerek (genelde 9- 12 Euro arasında) alabiliyordunuz.

20141120_215624İçerideki ortam bana geçen yıl çıkan torba yasa yüzünden iptal edilen Kanyon Şarap Tadım günlerini anımsattı. Üreticiler en keyifli halleriyle şaraplarını çoğunluğu genç olan katılımcılara sunarken, şaraplar, üretim teknikleri ve tabi ki günün anlam ve önemi olan Beaujolais Nouveau hakkında keyifli sohbetler yapabiliyordunuz.

Şaraplara gelince özellikle tamamı Gamay üzümünden ve karbonik maserasyon tekniği ile yapılan bu taze şaraplarda üreticiden üreticiye ve apelasyondan apelasyona olan farkları keşfetmek oldukça ilginçti.

En beğendiğim 2014 Beaujolais Nouevau’lar Signé Vignerons kooperatifinin yaptığı AOP20141120_215651 Beuajolais ile Fleurie ve Morgon apelasyonlarından gelen Beujolais’ler oldu.

Bu arada Beaujolais Nouveau’nun tüm dünyada kutlandığını (tabi ki ülkemiz dışında) hatırlatmak gerek. Öyle ki, Kasım ortasında tamamı Beaujolais Nouveau şaraplarıyla dolu 2000 ton şarap taşıyan 6 adet Boeing 747 kargo uçağı Paris Charles de Gaulle Havalimanı’ndan kalkıp Hong Kong’a doğru yola çıkmış ve şaraba meraklı Asyalılar Kasım’ın üçüncü perşembesinde kutlanan bu festivale ortak olmuştu.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Beaujolais, Beaujolais Nouveau, Fransa, Fransız şarapları, Gamay, Lyon, şarap dünyası, şarap gezileri içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s