Trakya Bağ Rotası’nda Gelibolu – Suvla –

20140518_141747Microsoft’ta üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra şarap dünyasına adım atan Selim Ellialtı’nın kurduğu Suvla, Eceabat’ta yer alıyor. Şaraphane Eceabat’ın merkezinde bulunmakla beraber burada aynı zamanda konsept olarak oldukça güzel bir şarap butiği ve restorana da ev sahipliği yapıyor. Domatesten pekmeze farklı çeşitlikte yöresel gıda ürünlerinin bir araya geldiği ve aynı zamanda Suvla’nın kardeş markası konumundaki Kilye ürünlerinin de satıldığı butikte Suvla şaraplarının tadımı da yapılabiliyor.

Suvla bağları Gelibolu’nun göbeğinde sayılabilecek bir yerde Kabatepe Kumlimanı mevkiinde yaklaşık 700 dönüm arazi üzerinde kurulu. Bağlarda Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Cabernet Franc, Grenache Noir, Karasakız ve Petit Verdot’nun yanı sıra beyaz olarak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Kınalı Yapıncak, Rousanne ve Marsanne dikili.

Belli başlı şaraplar haricinde Suvla’nın 20140518_215128 alt, orta ve üst ürün gruplarının tamamının tadılabildiği butikte ilk kez tattığım şaraplar arasında en beğendiklerim henüz piyasaya çıkan 2013 Sauvignon Blanc – Semillon ile 2011 Reserve Petit Verdot – Karasakız oldu.

20140518_141005 2013 Sauvignon Blanc – Semillon limon, sarı meyve ve floral aromalara, hafif çakmaktaşı notlarının eşlik ettiği, orta üst asiditeli ve orta uzunlukta bitimi olan keyifli bir yaz şarabı olmuş.

2011 Suvla Reserve Petit Verdot – Karasakız geçenlerde Brüksel’de yapılan “Concours Mondial 2014”te altın madalya – kazandı. Oldukça kompleks burunda baharattan, karanfile, koyu meyvelerden, tütüne farklı aromalar hissediliyor. Damak dolgun, tam gövdeli, canlı ve asiditesi yerinde. Entegre tanen yapısıyla da dengeli ve uzun bitimi burundaki kompleks yapının devamı niteliğinde. Böyle bir şarabın altın madalya almasına şaşmamak gerekli diye düşünüyorum. Kaldı ki kupajının sıra dışı olması da dikkat çekici nitelikte. Bana göre şimdiye kadar Suvla’nın yaptığı en iyi şarap.

Bu arada Suvla’da tadım yaparken bir gün önce Gali’de karşılaştığım gençlerle tekrardan karşılaştım. Bir süreIMG_20140518_144541 ayaküstü güzel bir şarap sohbeti yaptık. Umarım ileride yapacağım gezilerde böyle meraklı şarap severlerle karşılaşma fırsatım olur.

Her şey bir yana, yaptığımız ziyarette şaraphaneyi gezme fırsatı bulamadık. İçeri girdiğimizde bizi karşılayan yetkili 10 kişi ve üzeri turlarda şaraphane turu yaptıklarını anlattı. Bence birilerinin 10 – 15 kişi getirmelerini beklemelerine gerek yok. Yurtdışında olduğu gibi randevulu sistemle çalışabilirler veya günün belli saatlerinde butiğe veya lokantaya gelenlere ekstra şaraphane turu satabilirler. Bu açıdan bakıldığında şaraphane gezilemeyince işin doğasına aykırı bir durum ortaya çıkıyor zira insanlar çoğunlukla bağlar, üzümler ve üretim teknikleri hakkındaki bilgileri şaraphane gezileri sırasında öğreniyor.

Suvla şaraba, yemeğe ve yöresel ürünlere dair harika bir yer yaratmış Eceabat’ta. Trakya Bağ Rotasına dahil olarak da rotanın en canlı ve keyifli noktalarından birisi olmuş durumda şimdiden. Maalesef bu gidişimde Suvla lokantada yemek yeme fırsatım olmadı. Ancak arayı fazla uzatmadan yakın bir tarihte tekrardan gidip bu kez lokantada da yemek yemeyi düşünüyorum.

Gelibolu’da yakında şarap dünyamıza girecek yeni üreticilerle beraber şarap turizmi açısından hareketliliğin daha da artacağı kesin…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Çanakkale, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Gelibolu, Grenache, Karasakız, Kınalı Yapıncak, Marsanne, Merlot, Petit Verdot, Restoranlar, Roussanne, sauvignon blanc, Shiraz/Syrah, Suvla, Tadım Notları, Trakya Bağ Rotası, şarap gezileri, şarap turizmi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s