Fransa’da bağlardan son haberler…

Fransa’dan gelen son haberlere göre yaşanan soğuklar ve bitmek bilmeyen yağışlar şu anda ortalamada 15 gün kadar hasadın gecikmesine neden olacak gibi.
Özellikle Nisan başından beri yağan yağışlar bağların biyolojik gelişimini yavaşlatmış durumda. Buna rağmen her ne kadar hava sıcaklığının düşük olması hastalıkların yaşanmasını engellese de, bu durum geç hasada yol açma riskini de doğurmuş durumda. Üreticler yazın gelişiyle birlikte hava sıcaklığının yükselmesi yüzünden doğabilecek ani hastalıklardan korkuyorlar.
Bir diğer durum ise birçok bağda traktörle çalışmanın neredeyse imkansız olması. Akdeniz kıyısında, Bandol bölgesi son 60 yılın en şiddetli yağışlarını gördü. Buradaki bağlarda gerekli temizliklerin zor şartlarda elle yapıldığı bildiriliyor. Aşırı yağışların özellikle “biyolojik” bağcılık yapan üreticilerin durumunu daha da zorlaştırdığı söylenmekte.
Bir diğer önemli bölge olan Loire’da ise Saumur ve Touraine’deki bağcılar ürünlerinin yarısını şimdiden kaybetmiş durumdalar.
Yine de şimdiden 2013 rekoltesiyle ilgili kalite anlamında bir şey söylemek güç. Şu anda herkesin tek umudu güzel geçebilecek bir yaz dönemi…
Bakalım şarap fiyatları oluşan tüm bu durumlardan nasıl etkilenecek…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Fransa, Fransız şarapları, şarap dünyası içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Fransa’da bağlardan son haberler…

  1. caglar karademir dedi ki:

    Ben Montalcino ya yakin 10 km uzaklikta ki San Quirico da yasiyorum. Ve Montalcino’dan Val D’Orcia vadisinin sonunda ki Monte Amiata ya kadar ki bolgede, Brunello basta olmak uzere uzum ve sarap kalitesini bu bolge de nacizane ogreniyorum 10 senedir. Brunello ureten ismini veremeyecegim buyuk isimlerden bir sirket ile de bu sezon calisiyorum. Bu bolgede sarap uzerine detayli bir sey sormak, sarap turu rehberligi ya da bir sarap siparisi vermek isterseniz ben buna elimden geldigince yardimci olmaya calisirim. E-MAIL: caglarkarademir@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s