Tadım Notları: Barel Vineyards Cabernet Sauvignon – Merlot 2011

13022013449Barel Vineyards 1997 yılında Tekirdağ’da kurulmuş olan bir üretici. Karaevli Köyü civarında yaklaşık 150 dönümlük bağlarında Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Chardonnay ve Shiraz dikili. Danışman önolog olarak Jean Luc Colin ile çalışıyorlar. Piyasada tamamı kendi bağlarından alınan üzümlerden ürettikleri MAA ve 2011 rekoltesi Cabernet Sauvignon – Merlot şarapları mevcut.

Daha önce 2011 Cabernet Sauvignon – Merlot’yu ararken alt segment ürünü MAA’yı bulup tatmıştık. Aklımızda kalan tek şey şarapta var olan “brett” olmuştu. Bunu üretici ile paylaştığımda şişeden kaynaklı olabileceğini söyledi.

2011 Cabernet Sauvignon – Merlot ise 12 ay paslanmaz tanklarda olgunlaştırılmış, derin yakut renginde, burunda vişne, siyah kiraz, böğürtlen ve biraz zaman geçtikçe geriden mürdüm ve menekşe notlarının alındığı bir şarap. Damakta yumuşak bir tanen yapısı, orta derece bir asidite ve hafif-orta arası bir gövde ile bütünleşmiş. Şarabın konsantre yapısı biraz zayıf ve şarapta sarsıcı olmayan volatilite mevcut ancak bunlar genel olarak keyfi etkilemiyor.

Bu şaraptan 2 ayrı şişeden farklı zamanlarda ve şişeleri bir gün boyunca tamamen açık tutarak tadım yaptım. Şarapta bu süre içinde bir sorun oluşmadı. Temiz, keyifli bir sofra şarabı (sevgili vinografinin deyimiyle belki de iyi bir parti şarabı 🙂 )

Piyasada 15 – 20 TL bandında alınabilecek iyi şaraplardan…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Cabernet Sauvignon, Merlot, Tadım Notları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s