Tadım notları: Petalos del Bierzo – Descendientes de Jose Palacios – 2010

20130208_193839Daha önce Madrid’deki arkadaşlarım aracılığıyla keşfettiğim İspanya’nın Bierzo bölgesi şaraplarını ve yerel Mencia üzümünü geçenlerde İstanbul Atatürk Havaalanı’nın geliş katındaki Duty Free’de görmek beni oldukça mutlu etti. 15 Euro civarındaki fiyatıyla önceden burada 2008 rekoltesini yazdığım Petalos’un 2010 rekoltesi fiyat-kalite açısından iyi bir şarap gerçekten.

Sanırım bugünlerde bana hangi bölgenin bağlarını gezmek istersin diye sorsalar cevap olarak İspanya’nın Bierzo bölgesi derim. Bölgenin kendine has küçük vadilerle çevrili dağlık arazisi Galicia bölgesinin nemli ve yağışlı iklimine, güney-güneybatısındaki düzlükleri de Castilla y Leon’un düzlüklerinden gelen karasal iklimi içeren mikroklimatik özelliklere sahip.

Öncelikle 2008’e 2010 kesinlikle çok daha yoğun ve konsantre bir şarap. 2008 bu şarabın yanında dilue kalır diyebilirim. 60 yıllık Mencia bağlarından çıkmış olan şarap bordo röfleli derin yakut rengine sahip. Burunda yoğun vişne, siyah kiraz ve böğürtlen aromalarına geriden kahve, hafif baharat ve menekşe aromaları eşlik ediyor. Orta üst bir gövde yapısına orta seviyede bir asidite carlığını hissettirmiş. Oldukça entegre bir tanen yapısına sahip. Bitime doğru alkol hafiften kendini  hissettirse de genel denge içinde rahatsız edici değil ve keyfi etkilemiyor. Mencia üzümü ve Bierzo için iyi bir örnek..

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Bierzo, Mencia, Tadım Notları, İspanya, İspanyol Şarapları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Tadım notları: Petalos del Bierzo – Descendientes de Jose Palacios – 2010

  1. Serdal Şahin dedi ki:

    Bu Galicia , Castilla y bölgeleri hep tempranillonun apelasyonunun olduğu bölgeler diğmi ?

    • Murat Mumcuoglu dedi ki:

      Galicia’da ağırlık Albarino ve Mencia var (Mencia daha çok içlerde Bierzo bölgesinde hakim). Castilla y Leon da bundan nasibini alıyor ama Tempranillo genel olarak İspanya’nın her yerinde (Castilla y Leon dahil) var olan bir üzüm aslında. Bu arada Duero vadisinin tamamının Castilla y Leon topraklarında olduğunu unutmamak gerek. Aralarında Rueda, Toro ve Ribera del Duero gibi çok iyi ve üst segment şarapların yapıldığı bölgeler de var…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s