Tadım notları: Turasan Öküzgözü – Boğazkere 2009

2009 Öküzgözü – Boğazkere’yi en son Turasan’ın Fransız önologu Edouard Guerin ile konuştuğumda merak etmiştim. “Bu şarabı iyice havalandırdıktan sonra tatmanı öneririm” demişti Edouard. Ben de dediğini yaptım ve yaklaşık 45 – 50 dak havalandırdıktan sonra şarabın tadımını gerçekleştirdim.

Üzümler şişede yazdığına göre Öküzgözü Elazığ’daki ve Boğazkere Denizli’deki bağlardan geliyor. Mor röfleli derin yakut renkteki şarabın oldukça kompleks yapıdaki burnunda karadut, erik, vişne, geriden baharatsı yapı hissediliyor. Burunda hafif alkol de kendini hissettiriyor.

Damakta oldukça yuvarlak yapılı, yumuşak tanen yapısı ile zarif bir şarap. Orta derecede asiditesi, orta yapıda bir gövde ile bütünleşmiş. Kompleks aromatik yapı damakta da kendini hissettiriyor. Bitimi orta üst uzunlukta ve meyvemsi nitelikte. İyi bir fıçı entegrasyonu var ve üzümlerin konsantre yapısı iyi düzeyde. Bitimde çok sırıtmasa da hafiften alkol hissettiriyor ancak dengeyi çok da sarsmıyor.

Fiyat-kalite dengesini de göz önüne alırsam sanırım son zamanlarda tattığım en iyi Öküzgözü – Boğazkere kupajlarından biri.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Öküzgözü, Boğazkere, Tadım Notları, Turasan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Tadım notları: Turasan Öküzgözü – Boğazkere 2009

  1. Bogazkere uzumleri dedi ki:

    Boğazkere Denizli yöresinde değil Diyarbakır yöresinde yetişen bir üzüm çeşididir. Kaynak icin https://tr.wikipedia.org/wiki/Bo%C4%9Fazkere

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s