Tadım notları: Chateau Maucaillou – Moulis – 2006

“Chateau Maucaillou”, Bordeaux – Medoc bölgesinin en eski bağ alanlarından olan Moulis’in “Cru Bourgeois” sınıfı üreticilerinden. Şato 1875’te kurulduğu için, 1855 sınıflandırmasını kaçırmış ve “cru bourgeois” kategorisinde kendine yer bulmuş. Robert Parker’ın “4eme Grand Cru’ye eşdeğer” olarak nitelendirdiği “Chateau Maucaillou”nun toplamda 63 hektarlık bağ alanında Cabernet Sauvignon (%50 kadar), Merlot (%41), Petit Verdot (%7) ve Cabernet Franc (yaklaşık %2) dikilmiş durumda.

Adı Fransızca “Mauvais Cailloux”nun (kötü taşlar) kısaltması olan Maucaillou adından da anlaşıldığı üzere ciddi miktarda çakıllı bir teruar yapısına sahip. Bu teruar yapısı da hiç şüphesiz ilginç şaraplar ortaya koyuyor…

“Chateau Maucaillou” 2006 rekoltesi %52 Cabernet Sauvignon, %41 Merlot ve %7 Petit Verdot kupajına sahip. 18 – 20 ay kadar meşe fıçılarda dinlendirilmiş. Koyu yakut renkteki şarap burunda ağırlıklı siyah meyveler, mürdüm, siyah kiraz çağrışımlı meyveler ile geriden vanilya, füme notlar, hafif deri ve meyankökü aromaları hissediliyor.

Damakta feminen bir yapıda, soft bir tanen yapısına sahip. Burundaki meyvemsi niteliklere damakta nane ve karanfil notları eşlik ediyor. Orta gövdeli şarabın, yine orta seviye bir asiditesi var. Bitimi dengeli ve zarif.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Bordeaux, Cabernet Sauvignon, Fransa, Fransız şarapları, Merlot, Moulis, Petit Verdot, Tadım Notları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s