Tadım Notları: Isole e Olena Chianti Classico DOCG 2007

Standart bir domatesli makarnanın yüksek asiditesi ile şüphesiz en iyi eşlikçisi olan Chianti şaraplarının üst örneklerinden biri olan Isole e Olena’yı aslında İtalyan ezgileri sunan bir Yunan yemeği ile, Korfu adasına özgü bir çeşit lazanya olan Pastistio ile tüketmeyi düşündük… Lazanya’dan farklı olarak Rigatoni veya Penne makarna ile yapılan Pastistio’nun ana sosu bir anlamda Bolognez sos da diyebileceğimiz tarzda bir kıymalı-domatesli sos.

Isole e Olena’nın 2007 Chianti Classico’sunda Sangiovese haricinde yerel bir üzüm olan Caniola ile bir miktar Syrah kullanılmış. Parlak yakut rengine bürünmüş şarap burunda siyah kiraz, kuru domates, kırmızı meyve, geriden bahratsı, tütsü, menekşe bazlı aromalara sahipken az da olsa alkol kendini hissettiriyor.

Damakta oldukça canlı asiditeye ve soft bir tanen yapısına sahip. Bitimi dengeli ve oldukça canlı olan şaraptaki üst seviye asiditenin alkolü damakta hissettirmediğini düşünüyorum. Robert Parker bu şaraba 90 puan vermiş… Bence haksız da sayılmaz… Hele bir de Pastistio ile uyumunu eklersek şarap kendini daha da gösteriyor…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Chianti, San Giovese, Shiraz/Syrah, yemek-şarap uyumu, İtalya, İtalyan şarapları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s