Fas şarapları…

Geçen hafta ziyaret etme fırsatı bulduğum Fas’ın bol baharatlı, tajine ve kuskus ağırlıklı mutfağının yanında tattığım şaraplar hiç de fena değildi.

Öncelikle belirtmeliyim ki işim gereği hemen hemen tüm Arap ülkelerinde defalarca kez bulunmuş birisi olarak Fas aralarında gördüğüm en modern yüze sahip Arap ülkesi. Öyle ki seyahatimizin ilk üç günü Ramazan’a denk gelmesine rağmen restoranlarda ve otellerde alkol satışının bulunması beni oldukça şaşırttı açıkçası.

Eski bir Fransız kolonisi olduğundan Fransızların getirdiği apelasyon sistemi ve teknik destekle şarap üretimini devam ettiren Fas’ın esas şarap bölgeleri Meknes – Fes arası  ve Casablanca – Rabat arasında bulunmakla beraber ülkenin kuzeyinde ve doğusundaki dağlık alanlara uzanan bölgelerde de şarap üretimi yapılmakta.

Ağırlıkla Meknes ve Guerrouane bölgelerinden şaraplarını tatma fırsatı bulduğum Fas şaraplarında dikkatimi çeken iki unsurdan birisi alkol oranlarının %12 – 13 aralığında seyretmesi iken diğeri kırmızı şaraplarda tanenlerin oldukça yumuşak yapıya sahip olmaları oldu; çoğu hafif veya orta gövdeye yaklaşan şaraplar olmakla beraber genel olarak Fas’ın geleneksel yemekleri olan Tajine ve kuskusla fena gitmeyen şaraplar… hoşuma giden ilginç şaraplardan bazıları şöyle:

 –          Guerrouane Rouge 2008

Üretici: Les Trois Domaines

Bölge: Guerrouane AOG

Üzüm: Grenache, Carignan, Cinsault, Alicante

Koyu yakut rengindeki şarap kırmızı meyve aromalarının yoğunlukta olduğu, arkadan karanfil ve tarçın bazlı baharatsı notların da hissedildiği bir burna sahip. Damakta asidite belirgin hafif gövdeli ve yumuşak bir tanen yapısına sahip. Oldukça rahat içimli şarabın ortaya yakın uzunluktaki bitiminde siyah zeytin aromaları kendini hissettiriyor.

 –          Guerrouane Blanc 2009    

Üretici: Les Trois Domaines

Bölge: Guerrouane AOG

Üzüm: Sauvignon Blanc, Ugni Blanc

Orta yoğunluktaki burunda floral notlar, limon, narenciye, geriden yeşil elma ve yeşil erik aromaları hissediliyor. Damakta yüksek asitli ve canlı bir şarap. Ortaya yakın uzunluktaki bitiminde hafif acılık bırakıyor.

 –          Cuvée President Cab. Sauvignon

Üretici: Domaine Ouled Thaleb – Thalvin

Bölge: Ben Slimane

Üzüm: Cabernet Sauvignon

Orta yoğunluktaki burun baskın mürdüm eriği ve böğürtlen aromalarına sahip. Oldukça rahat içimli belirgin asiditeli, ortaya yakın gövdeli, zarif tanen yapısına sahip olan ve meyvemsi karakterleri damakta bitime kadar süren bir şarap.

 –          Ksar Rouge  

Üretici: Les Celliers de Meknes

Bölge: Meknes

Üzüm: Merlot, Carignan, Cab. Sauvignon, Syrah

Yakut rengindeki şarapta burunda önde hafif meşe tonları hissediliyor. Arkadan kırmızı meyve aromaları bir süre sonra kendini hissettirmeye başlıyor. Damakta meyvemsi ve baharatsı niteliklere sahip. Belirgin bir asiditeye, hafif – orta arası bir gövde yapısına ve diğer tüm kırmızı şaraplardaki gibi yumuşak bir tanen yapısına sahip.

 –          Les Vins de Cépage – Rosé  

Üretici: Les Celliers de Meknes

Bölge: Meknes

Üzüm: Cabernet Sauvignon

Koyu pembe renge sahip şarap burunda çok hoş kızılcık, gül, Frenk üzümü aromalarına sahip. Orta asiditeli ve damakta meyvemsi aromalarla keyif veren bir yapıda.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Alicante, Cabernet Sauvignon, Carignan, Cinsault, Fas şarapları, gastroturizm, Grenache, sauvignon blanc, Shiraz/Syrah, Ugni Blanc içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s