Tadım notları: Peller Estates Icewine – Vidal – 2007

Kanada ve Avusturya gibi soğuk ülkelerin şarap dünyamıza sunduğu nadide şaraplardan olan “Icewine” üzerine daha önce de bir tadım notu yayınlamıştım.

Bu kez tadımını yaptığım “Icewine” Kanada’nın önde gelen üreticilerinden “Peller Estates”in “Vidal” üzümünden ürettiği 2007 rekoltesi bir şarap.

“Vidal” üzümü aslında “Vidal Blanc” olarak bilinen ve “Ugni Blanc” ve “Rayon d’Or” üzümlerinin çaprazlanmasından oluşan bir beyaz üzüm çeşidi. “Vidal” ismi bu üzümü 1930larda geliştiren bir Fransız’dan, “Jean Louis Vidal”den geliyor.

Soğuk iklimlerde yüksek şeker oranı verebilen ve aynı zamanda belli bir asiditeyi sağlayan bir üzüm olan “Vidal” ağırlıkla Kanada’nın Ontario bölgesinde yapılan “Icewine” şaraplarında kullanılıyor.

Peller Estates 2007 Vidal, amber rengine bürünmüş, burunda yoğun aromalara sahip bir şarap. Genel aroma karakterlerinde bal ve kuru kayısı çok baskında, arkadan hafif çiçeksi aromalar ile olgun meyve aromaları geliyor.

Damakta yoğun ve yağlı bir yapıya sahip. Üst gövde yapısı bitime kadar sürüyor. Damak daha çok marmelat tadında yoğun tatlımsı aromalara sahip iken geriden narenciye aromaları da kendini hissettiriyor. Ortaya yakın bir asidite yapısı ve yeteri kadar uzun sayılabilecek bir bitimi var…

Her zaman olduğu gibi bu şarabı da bir küflü peynirle, bu kez, Ekici’nin “Mai Keyf” peyniri ile tüketiyorum… Her eve lazım 🙂

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Icewine, Kanada şarapları, Peynir-şarap, Tadım Notları, Vidal içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s