Tadım notları: Barbare Prestige 2009

Geçtiğimiz ay ülkemizi ziyaret eden “Şarap Üstadları”nın (Master of Wine) önemli puanlar verdiği “Barbare” Tekirdağ’ın Barbaros kasabası civarlarındaki bağlarında organik tarım metoduyla üretiyor üzümlerini.

Ülkemizin yeni şaraplarından “Barbare”yi nihayet geçenlerde Sensus Wine Butik’te bulduk. Şişesini 55 TL’ye alıp tadımını yaptığımız “Barbare Prestige 2009” %70 Cabernet Sauvignon, %27 Merlot, %2 Syrah ve %1 Grenache üzümlerinden yapılan ilginç bir kupaj.

Şişenin arkasında 18 ay Fransız meşe fıçılarda dinlendirildiği yazsa da, daha detaylı bilgiyi üreticinin web sitesinde buluyorum: “Üzümler Eylül 15 ile Ekim 20 arasında 24.5 – 25.5° Brix te toplanarak paslanmaz çelik tanklarda fermente edildi. 2/3 si tank ta 1/3 de 14 ay Allier ve Nevers, Troncais, Vogas cinsi yeni ve eski Fransız meşe fıçılarda yıllandırıldı.”

Toplam 570 kasa üretilen şarap, koyu yakut kırmızısı bir renge sahip.

Burunda önden baskın meşe fıçı notlarının yanı sıra kara orman meyveleri, mürdüm ve menekşe notları belirgin. Arkadan karabiber gibi baharatsı notlar da geliyor.

Damakta güçlü ve canlı bir şarap. Tanenler beklediğimden daha dengeli bir yapıda. Gövde yoğunluğu ise beklediğimden düşük, orta gövdeye kayan bir yapıda. Bana göre şu an rahat içilebilecek fena olmayan bir dengesi var.

Damakta meyvemsi aromalar burna göre daha belirgin. Burundaki baskın fıçı aromaları damakta biraz daha toparlanmış durumda. Karabiber, keçiboynuzu, yaban mersini, böğürtlen aromaları keyifli. Uzun sayılabilecek bitiminde alkolden (%14,4) gelen bir acılık hissediliyor.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı barbare, Cabernet Sauvignon, Grenache, Merlot, sensus, Shiraz/Syrah içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s