Tadım notları: Antinori – Tignanello 2004

Çok sevdiğim şarap konulu filmlerden biri olan “Sideways”te filmin kahramanı Miles (Paul Giamatti) elinde 1961 Cheval Blanc olduğunu ve şarabı özel bir günde açmak istediğini söylediğinde söz konusu sahneyi kendisiyle paylaşan Maya (Virginia Madsen) cevap olarak “bir Cheval Blanc’ı açmak zaten o günü özel kılar” demişti. Ben de aynı felsefeyi benimsiyor ve elimdeki iyi bir şarabı açmak için çok uzun yıllar beklemek yerine şarabı sevdiğim insanlarla, özellikle evde yaptığımız keyifli, güzel yemeklerle paylaşmayı tercih ediyorum.

İşte bu düşünceler eşliğinde “Tignanello 2004”ü açmaya karar verdim. Belki şarap yıllarca daha ömrü olabilecek bir şaraptı (ki büyük bir ihtimalle öyleydi), ancak yine de bana göre içilebilecek bir seviyede idi. Sonuçta öyle ya da böyle açtığımız bir “Tignanello” ve her büyük şarap gibi bunu da esas duruşa geçerek saygı duruşu eşliğinde açtım 🙂

Öncelikle belirtmem gerek ki, Tignanello’yu açmadan önce bir saat karafta havalandırdım. Şişeyi ilk açtığımda hissedilir tanen yapısına sahip olan şarap karafta geçirdiği 1 saatlik havalandırma sonrası kendine geldi, yumuşadı ve bambaşka bir yapıya büründü. Şarabı içerken geçen her süre boyunca da bambaşka karakterler ve sürprizler sundu bizlere…

İtalya’nın Toscana bölgesindeki köklü ailelerinden “Antinori” nin ürettiği ve Toscana bölgesinin ünlü “Super Tuscan” şaraplarından olan “Tignanello”nun 2004 rekoltesinde %85 San Giovese, %10 Cabernet Sauvignon ve %5 Merlot kullanılmış.

Hafif bordo röfleler içeren koyu yakut rengine bürünmüş şarabın yoğun ön burnunda genelde kara orman meyveleri arkadan meyan kökü ağırlıkta olmak üzere tütün, zeytin, kuru domates, baharatsı / otsu notlar ve füme notlar müthiş bir entegrasyon içinde. Bir süre sonra tarçın aromaları ön plana çıktı.

Damakta canlı ve diri bir asidite, zarif tanenler ve tam gövdeli bir yapı ile bütünleşmiş. Çok iyi bir derinliği ve dengesi olan bir şarap. Damakta meyvemsilik daha yoğun durumda. Baharat, füme tonlar ve tütün belirgin şekilde meyvelerin arkasından devam ediyor. Uzun bitimi oldukça zarif ve meyvemsi aromalar ile füme notların (özellikle meyan kökü) müthiş bir bütünleşmesi eşliğinde.

Parker: 93 Puan

WS: 95 puan

Not: Bu şarabı 2008 yılında 50 Euro’ya İtalya-Siena’dan almıştım.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Cabernet Sauvignon, Merlot, San Giovese, Super Tuscan, Tadım Notları, Tignanello, İtalya, İtalyan şarapları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s