Tadım notları: Rouge – Büyülübağ Şarapları tadımı

Geçen Cumartesi Rouge’daki “Büyülübağ Şarap Tadımı” etkinliğinde Büyülübağ’ın piyasaya yeni çıkan 2010 rekoltesi “Sultaniye”nin yanında 2009 rekoltesi “Büyülübağ Roze”, 2007 rekoltesi “Cabernet Sauvignon Reserve” ve 2008 rekoltesi “Shah” şaraplarını tattık.

Bana göre tadımın sürprizi “2010 Sultaniye” oldu. Denizli’den alınan Sultaniye üzümlerinden üretilen bu şarap dışa doğru iyice açılan limon sarısı renge sahip. Açıkçası beklenilenin aksine burunda oldukça canlı ve aromatik. Çiçeksi aromalar, sarı meyve aromaları ve narenciye aromaları ile bütünleşmiş. Damakta orta yoğunlukta bir asiditeye sahip ve yeşil meyve aromaları ile narenciye belirgin notlar oluşturuyor. Belki asidite bir kat daha yukarı çıksa damakta çok daha canlı olacak ve yüksek alkolden gelen bitimdeki hafif acılık en aza inecek. Ama bu haliyle bile bana göre iyi bir Sultaniye bu. Yaz sıcaklarında iyi soğutularak keyifle içilebilecek rahat içimli hafif gövdeli bir şarap.

Büyülübağ’ın 2009 rekoltesi “Roze” şarabı Avşa Adası’nın “Adakarası” üzümlerinden yapılıyor. Burunda hafif gül, çilek ve biraz kırmızı Frenk üzümü aromalarını hissettiriyor. Ada şarabının bir etkisi olarak da belli bir miktarda deniz tuzu bazlı mineral bir karakter de arkadan kendi belli ediyor. Damak burna göre daha efektif. Başta çilek olmak üzere kırmızı meyve aromaları belirgin. Sanırım üzümün yapısından olsa gerek, şarapta çok az bir tatlımsı karakter de var. Hafif gövdeli yapısı orta yoğunlukta bir asidite ile birleşmiş. Kısa uzunluktaki bitiminde yeşil notlar kendini hissettiriyor.

Büyülübağ’ın 2005 Reserve Cabernet Sauvignon’u birçok şarap uzmanına göre Türkiye’nin en iyi Cabernet Sauvignon’u oldu. Arkadan gelen 2006 rekoltesi maalesef 2005’i yakalayamadı. 2007 rekoltesi ise 2005 kadar olmasa da 2006’ın üstüne çıkmış gibi. Cabernet Sauvignon’lar Çeşme’de bulunan 14 yıllık bir bağdan alınmış. 16 ay Fransız meşe fıçıda olgunlaşmış şarap koyu yakut bir renge sahip. Burunda mürdüm eriği, siyah kiraz, baharat, hafif vanilya, çikolata ve yeşil biber aromalarına sahip. Damakta gövde orta düzeyde ve tanenler yumuşak olunca rahat içimli bir şarap ortaya çıkmış. Orta yoğunluktaki asidite belli bir denge sağlıyor. Damakta fıçıdan gelen aromalar, meyvemsi aromaların biraz üzerinde kendini hissettirirken orta uzunluktaki bitiminde hafif bir acılık bırakıyor.

Büyülübağ’ın “Doğu”ya özgü otantik bir isim ve etiketinde yine aynı tarz figürler taşıyan şarabı “Shah” 2008 rekoltesi ürünü ve %75 Syrah, %12,5 Cabernet Sauvignon ve %12,5 Merlot kupajlarından üretilmiş. 12 ay meşe fıçılarda olgunlaştırılmış ve tattığımız diğer Büyülübağ şarapları gibi %14,5 alkol oranına sahip. Son günlerde ne hikmetse hep %14 üzeri alkol oranına sahip şarap tattım, hayırlısı bakalım…

Koyu yakut rengindeki şarap alkol %14ün üstüne çıkınca burunda kendini hemen hissettiriyor. Burunda kara orman meyveleri, siyah kiraz, arkadan hafif narenciye ve çikolata ve baharat aromaları belirgin. Damakta asidite ve tanenler dengeli ve meşe entegrasyonu hiç fena değil. Ayrıca meyvemsi karakterler ve baharatsı aromalar güzel bir bütünlük oluşturmuş. Şarabın orta gövdeli oluşu ve bitiminin orta uzunlukta olması belki biraz eksiklik olarak algılanabilir, zira böyle bir şaraptan belki daha gövdeli ve daha uzun bir bitiş beklersiniz. Yine de bence iyi bir şarap, umarım daha da iyi rekolteler arkasından gelir…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Adakarası, Büyülübağ, Cabernet Sauvignon, Merlot, rouge, Roze, Shiraz/Syrah, Sultaniye, Tadım Notları, şarap bar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s