Tadım notları: Vinolus Emir 2007

Kapadokya bölgesinin has üzümü Emir’i özellikle mineral yapısının güçlü olması nedeniyle hep beğenirim. Kendi toprağıyla iyi bütünleşmiş bir üzüm olması dolayısıyla Emir’den tam bir “terroir” şarabı yaratma potansiyeli her daim mevcuttur bana göre.

Vinolus’un fantastik Chardonnay’sinden sonra bir diğer beyaz şarabı olan 2007 rekoltesi Emir’i tatmaya karar verdim geçen gün.

Dışa doğru iyice açılan bir açık limon renge sahip olan şarap burunda ortanın altı yoğunluğa sahip. Buna rağmen mineral tonlar, burunda açıkça hissediliyor. Arkadan hafif limona kaçan narenciye aromaları varlığını az da olsa hissettiriyor.

Damakta orta asitli ve hafif gövdeli olan şarabın mineralsi aromaları gerçekten güçlü aslında. Tek eksiklik meyvemsi aromalar olmalı. Halbuki kireçsi, çakıl taşı vb notlar şarapta enteresan bir yapı oluşturmuş. Burundaki narenciye aromaları damakta da varlığını az da olsa hissettiriyor. Ancak belli ki şarap dördüncü yılını devirirken artık meyvemsi karakterlerini yitirme durumunda gibi. Belki bundan 2 hatta 3 yıl önce zirvede olduğu dönemlerde içilmiş olsa çok daha fazla karaktere sahip bir şarapla karşılaşabilirdik.

Yine de bir Emir’in mineralsi potansiyelini iyi yansıtan bir şarap bu bence. Bana göre kesinlikle üzerinde düşünülmesi ve çalışılması şart olan bir üzüm türü bu…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Emir, Tadım Notları, vinolus içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s