Tadım notları: 2 farklı Kalecik Karası– Trajan Kalecik Karası 2009 ve Vinolus Kalecik Karası 2007

Kalecik Karası’nın anavatanı Kalecik’te üretimini sürdüren Trajan’ın 2009 rekoltesi Kalecik Karası, bu üzümü piyasada iyi yansıtan örneklerden biri bana göre. Trajan Kalecik Karası üretiminde ilginç olan hususlardan biri fermantasyon sırasında yapay kültür mayası yerine doğal maya kullanılması. Üretimi zorlaştıran ve riske atan bu teknik bu şarapta iyi bir sonuç vermişe benziyor.

Bordo tonlar içeren açık yakut kırmızı renge bürünmüş şarap burunda önde vişne ve kiraz ağırlıklı kırmızı meyve aromalarına sahip. Arkadan narenciye, kırmızı erik ve mineralsi topraksı notlar belirginleşiyor. Damakta ortanın altı bir asidite ve gövdeye sahip. Tanenler yumuşak bu bakımdan şarap çok rahat içimli. Damakta vişne, belki biraz kızılcık ve arkadan karanfil aromaları geliyor. Ortanın altı uzunlukta bir bitime sahip bu şarap piyasada 40 TL civarında satılıyor. Trajan Kalecik Karası’nın ayrıca Rezerv’i de var ki onu da yakında tatmak dileğiyle diyelim ve diğer Kalecik Karası’na geçelim.

Daha önce Chardonnay ve Öküzgözü-Boğazkere’sini tattığım Vinolus’un bu 2007 rekoltesi Kalecik Karası için üzümler Konya’dan alınmış. Bu şarapta bir sorun var diyebilirim zira ciddi “şalgamvari” bir şarap bu. Vinolus’a bu kez “olmamış” demek zorundayım, zira bir Kalecik Karası’ndan beklenebilecek meyvemsi dokunuşları pek yansıtmamakla beraber daha da ilginci gerçekten şarapta bir nevi “şalgam” notları ve arkadan da hafif kimyasal tonları geliyor. Üzümleri Konya’nın neresinden aldıklarını bilmiyorum ama umarım Vinolus bu şarabı kendi bağlarından ürettikleri üzümlerle bir kez daha üretir ve aradaki kalite farkını anlamış oluruz.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Kalecik Karası, Tadım Notları, Tomurcukbağ - Trajan, vinolus içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Tadım notları: 2 farklı Kalecik Karası– Trajan Kalecik Karası 2009 ve Vinolus Kalecik Karası 2007

  1. Murat Bey;
    Tomurcukbag 2009 rekoltesi Trajan Kalecik Karasını tadımınız ve yorumlarınız için teşekkürler. Sizin Trajan Rezerv 2009’u tatmanızı ve yorumlamanızı da isteriz. Adresinizi bildirmeniz halinde size hemen yollamaktan memnun oluruz. Ayrıca Kalecik’te Prof.Dr. Y.Sabit Ağaoğlu’nun kontrolunda yetiştirilen ve sınırlı sayıda, üzümün kendi mayası kullanılarak üretilmiş Sauvignon Blanc 2009 şarabımız da size ilginç gelebilir.
    Esenlikler dileriz.
    Şirket Müdürü
    Tomurcukbağ bağcılık ve Şarapçılık Ltd. Şti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s