Tadım notları: Couly Dutheil – Les Chanteaux – 2009 – Chenin Blanc – Enginarlı Risotto ve Fırında Sebzeli Tekir

Loire Vadisi’nin göz bebeklerinden Chenin Blanc üzümünü geçenlerde Milliyet gazetesinde Vedat Milor’un yazısını görünce tekrardan anmak istedim. Bunun için geçen Sonbahar’da yaptığımız Loire Vadisi gezimiz sırasında Chinon’daki Couly Dutheil’den aldığım %100 Chenin Blanc ürünü 2009 Les Chanteaux’yu Enginarlı Risotto ve Fırında Sebzeli Tekir eşliğinde tadalım dedik.

Dışa doğru açılan altın sarısı renge sahip bu Chenin Blanc. Burundaki sarı elma, armut, ayva, kayısı aromalarına arkadan hafif bademsi notlar ekleniyor. Damakta diri ve canlı asiditesi ile meysemsi aromalara ek olarak çiçek ve mineralsi notlar belirgin izler bırakırken, orta uzunluktaki bitiminde narenciye aromaları damakta çok hoş izler bırakıyor.

Evde yemek yaparken öncelikle yemeği düşünüyoruz. Şarabı daha sonra uygulamaya koyuyorum. Yaptığımız “Enginarlı Risotto” ve “Fırında Sebzeli Tekir” açıkçası beklediğimden daha uyumlu oldu Chenin Blanc ile… Risotto’da kullandığımız beyaz şarap içtiğimiz Chenin Blanc’la aynı şarap, bu bakımdan Risotto’da denge sorunu pek olmadı. Bazen daha farklı bir şarap kullandığımızda Risotto ile içtiğimiz şarap arasında bir uyumsuzluk yaşıyoruz. Bu yüzden, yemekte kullandığımız şarabın mümkün oldukça içtiğimiz şarapla aynı olmasına dikkat ediyoruz.

Enginarlı Risotto’da “Carnaroli” pirinci kullandık ki zaten iyi bir Risotto için Arborio veya Carnaroli’den öte bir pirinç pek düşünülmez zaten… Enginarı da çok fazla pişirmemek ve “al dente” kıvamında tutmakta fayda var, aksi takdirde Risotto zaten “al dente” olduğundan enginar ile bir dengesizlik olabilir. Ben sebzeleri hem renklerini, hem vitaminlerini korusun, hem de ağızda biraz daha dolgun olsun diye dişe gelen cinste diri ve az pişmiş yemeyi tercih ediyorum. Bu bana daha çok keyif veriyor…

Fırında sebzeli tekir ise çok basit bir yemek aslında, taze tekirleri bir borcama dizip biraz tuz ve biberle tatlandırdıktan sonra bildiğimiz mevsim sebzelerini (kereviz sapı ve yaprağı, biber, havuç vs) tekirlerin üzerine dizip üzerlerine taze dereotu koyup fırına veriyoruz… Basit ve hafif bir balık yemeği… Bence hemen her tür sek beyaz şarapla gider… Zira Chenin Blanc’la da gayet iyi gitti…

Afiyet olsun 🙂

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Chenin Blanc, Couly Dutheil, Fransa, Fransız şarapları, Tadım Notları, yemek-şarap uyumu içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s