Tadım notları: Chateau Batailley 2004 – Pauillac

Bordeaux Pauillac bölgesinin 5eme Grand Cru Classé şarabı “Chateau Batailley” 2004 rekoltesini geçenlerde bir arkadaşın doğum gününü kutlamak üzere Rouge’da açıp içtik.

Hemen hatırlatmakta fayda var, Rouge’da Pazar günleri “kendi şarabını getir” uygulaması var. 30 TL şarap açma ücreti karşılığında şarabınızı Rouge’da içebilirsiniz.

2004 Chateau Batailley yaklaşık 1 saat karafta havalandıktan sonra içildi. Yakut kırmızısı renginde ve burunda yoğun aromalara sahip. Önden meyan kökü, mantar, nane aromalarını kara orman meyveleri, mürdüm eriği, karabiber ve meşeden gelen vanilya, füme ve topraksı aromalar takip ediyor.

Damakta canlı ve dengeli, orta yoğunluktaki gövdesi ve asiditesi yumuşak tanen yapısıyla bütünleşmiş. Damakta füme tonlar ve meysemsi karakterler korunuyor. Bir süre bekledikten sonra menekşe tonları da hissediliyor. Şarap kadifemsi bir kıvamda ve bitimi orta uzunlukta.

Şarapla ilgili tek olumsuzluk sanki çok az dilue (aşırı sulu) olması gibi geldi bana…

Buna rağmen şarap Jancis Robinson’dan 16,5 ve Robert Parker’dan 90 puan almayı başarmış.

Chateau Batailley şarapların %70 Cabernet Sauvignon, %25 Merlot, %3 Cabernet France ve %2 Petit Verdot kullanıyor. 15-20 günlük fermantasyon süresini 16-18 ay meşe fıçıda olgunlaşma süreci takip ediyor. 2004 rekoltesine ait bir kayıt bulamadım ancak genel kupaj oranları ve üretim şekli gene buna benzerdir diye tahmin ediyorum.

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Chateau Batailley, Fransa, Fransız şarapları, Merlot, Pauillac, Petit Verdot, rouge, Tadım Notları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s