Tadım notları: Mont Tauch – Muscat de Rivesaltes

Son aylarda tatlı şaraplara ilgim daha da bir arttı. Bence içmesi oldukça keyifli şaraplar bunlar…

Bu kez de Rouge’un şarap mağazasından geçenlerde alıp tattığım Tuchan – Güney Fransa şarabı “Mont Tauch – Muscat de Rivesaltes” Muscat ve Petit Grain üzümlerinden yapılmış bir tatlı şarap.

Enginar sarısını andıran renkteki bu şarap burunda orta yoğunlukta aromalara sahip. Genel olarak bal, beyaz çiçek, beyaz kiraz, sarı erik, limon aromaları belirgin.

Orta gövdeli şarabın asiditesi de orta yoğunlukta. Burunda aldığımız aromaların hemen hepsini damakta da alıyoruz. Genelde orta uzunlukta ve dengeli bir bitime sahip olan şarap geride hafif mineral bir tat bırakıyor damakta…

Aperetiflerle veya küflü mavi peynirlerle hatta meyve ve meyveli tatlılarla iyi gidebileceğini düşündüğüm bu şarabı ben önce İngiliz “Stilton” peyniri ile tattım. Şarap biraz arka planda kaldı gibi.

Şarabı sonra bir de “Lindt” çikolatalarının çıkardığı “Deniz Tuzlu” çikolata ile tattım. Açıkçası şarabın damağın gerisinde bıraktığı mineral tatla iyi bir uyum sağladığını söyleyebilirim. Denenebilir bir eşleşme bence…

Bu arada ufak bir hatırlatma, bu şarabı Rouge’un Şarap Bar’ında kadeh olarak da içebilirsiniz…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Fransa, Fransız şarapları, Muscat, Tadım Notları, Tatlı şaraplar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s