Tadım notları: Chateau Jolys Cuvée Jean 2004 – AOC Jurançon

Birkaç ay önce Talimhane’deki Rouge Restoranın alt katındaki şarap butiğinde gözüme çarpar çarpmaz aldığım “Chateau Jolys” Fransız Pirenelerindeki Jurançon bölgesine has bir tatlı şarap. Türkiye’de Jurançon şarabı bulmak aklımın ucundan geçmezdi aslında, bazen Türkiye’deki şarap ithalatına akıl sır erdiremiyorum…

2004 rekoltesi “Petit Manseng” üzümlerinden yapılmış “Chateau Jolys Cuvée Jean”ı içmek için eşlikçi olarak ne hikmetse İstanbul’daki Carrefour marketlerinde bulamadığım ancak nasıl oluyorsa Umman’ın başkenti Muscat’taki Carrefour’da bulduğum “Comté” ve “Pere Toinou” peynirlerini uygun gördüm, yanlarında ayrıca yine aynı marketten aldığım İrlanda tipi “Mild Cheddar” peynirini denedim.

Jurançon bölgesi nevi şahsına münhasır bir bölge. Bölgede özellikle “Manseng” üzümü ön plana çıkıyor ki içtiğim şarap “Petit Manseng” üzümünden yapılmıştı yukarıda da belirttiğim gibi. Şarabın üreticisi “Domaines Latrille” bölgenin “Gan” şehri civarlarında üretim yapan üreticilerinden biri.

Efendim şarabımız altın sarısı ile bal rengi arasında bir renge sahip olmakla birlikte burunda beklediğim yoğunluk pek olmamasına rağmen çok hoş bal, portakal kabuğu, narenciye ve hafif çiçeksi aromalar hissediliyordu. Damakta ise aromalar daha belirgin tonlarda hissedilirken burunda saydığım aromalara hafif fındık aromaları eşlik ediyordu.

Şarabın asiditesi dengeli ve bitim oldukça uzun ve etkili olmakla birlikte damakta gövde yoğunluğu hissedilir derecede. Bu arada “Chateau Jolys” yukarda bahsettiğim peynirlerle (özellikle de “Comté” ile) müthiş bir uyum oluşturdu, bu da şaraptan aldığımız keyfi 2 kat daha arttırdı…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Chateau Jolys, Fransa, Fransız şarapları, Jurançon, Manseng, Peynir-şarap, Tadım Notları, Tatlı şaraplar içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s