Konyağın meleklerine vergi kondu !

www.sudouest.fr ‘in haberine göre geleneksel Konyak yapımında %3 ila %6 oranında buharlaşma sonucu belli bir hava kirliliği oluşması dolayısıyla Ocak ayı başından itibaren Charente ve Charente-Maritime bölgesinde üretim yapan 4 önemli konyak üreticisinden “hava kirliliği vergisi” alınacakmış.               

Konyağın kalitesine de katkıda bulunan bu organik uçucu bileşen buharlaşarak havaya karışıyor ve buna “meleklerin payı” adı veriliyor.

Konyak üreticileri buna tepki göstererek Maliye ve Çevre Bakanlıklarına yazılar göndermişler. Tepkilerin bazıları oldukça ilginç, öyle ki “bu yapılanın ineklerin “yellenmeleri veya geğirmeleri” sonucu havayı kirletmelerine benzediğini belirterek,  et veya süt üretiminin ineklerin veya danaların yellenmesi veya geğirmeleri olmadan yapılamayacağı, buna benzer olarak da konyak üretiminin bu buharlaşma olmadan yapılamayacağı” belirtiliyor.

Haberde bu konuda da bir anti-parantez açılarak, sığırların atıklarının ve çıkarttıkları gazla ilgili çalışmaların yapıldığını ve sığırların beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek bu gaz emisyonlarını azaltma yoluna gidildiği vurgulanıyor.

Konuya tekrardan dönersek, “meleklerin payı” diye adlandırılan olan buharlaşma, alkolün yani etanolun %3 ila %6 oranında önlemez olarak havaya karışması olarak adlandırılıyor. Yani her yıl meşe fıçılarda bekletilen konyağın %3 ila 6sı buharlaşarak havaya karışıyor. Bunun da sebebi, konyak üretiminde yasalar gereği yıllandırma süresi en az 2,5 yıl olarak belirlenmiş olup, bu süre boyunca konyakta belli bir kayıp oluşuyor. Daha uzun yıllandırmalarda kayıp daha da artıyor…

Hava kirliliği vergisi ödemeleri istenen söz konusu 4 büyük üreticinin yıllık üretimleri boyuca 150 tondan fazla metanoik olmayan organik uçucu bileşeni havaya karıştırdıkları tespit edilmiş.

Konyak üreticilerinin tarafını tutan hukukçular ve bağcılık sendikası temsilcileri bu tip bir verginin haksızlık olduğu ve böyle bir buharlaşmanın konyağın üretim süreci ve kalitesi için gerekli olduğu konusunda hemfikir.

Bu vergilendirmenin şu anda bölgedeki tüm üreticileri etkilemesi bekleniyor ve üreticiler birliği konuya karşı daha yüksek idareler nezdinde çözüm aramaya başlamışlar…

www.sudouest.fr/2011/01/28/la-part-des-anges-du-cognac-taxee-302713-736.php

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Fransa, yüksek alkollü içkiler, şarap dünyası içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s