La Winery – Bordeaux…

Daha önceki yazılarımda gerek “gastro-turizm”den gerekse de Bordeaux’da Medoc dönüşü uğradığım “La Winery”den bahsetmiştim…

Fransa’da “Best of Wine Tourism” ödülü alan bir yatırım olan “La Winery”, Medoc’tan Bordeaux’ya dönüşte D1 yolu üzerinde Arsac civarlarında yer alıyor. Bordeaux’ya yaklaşık 20 – 25 km mesafede.

“Philippe Raoux” adında bir bağcı ve şarap tüccarı şarap ve gastro-turizm adına 12 milyon Euro’yu 26 hektar üzerine kurulu bu alana yatırmış… Chateau d’Arsac’ın da sahibi olan “Philippe Raoux” Mart 2007’de “la Winery”nin kapılarını açmış şarap dünyasına.

Hedef kitle tabi ki en başta bölgeye gelen Amerikalılar zira yatırımın tarzı direk Amerikalılara hitap ediyor. Amerikan stili bir avant-garde bina, içinde 40binden fazla şişe barındıran 1000 metrekare alana kurulu dev şarap mağazası, konferansların, sinema ve benzeri gösterilerin düzenlendiği kapalı bir amfitiyatro, çocuk parkı, piknik alanları, sürekli aktif olan bir modern sanat sergi salonu, kaliteli bir restoran ve tadım odalarının bulunduğu bir yer burası.

Açılalı yaklaşık 3,5 yıl olmasına rağmen halen ayakta durabiliyor ve bölgeye gelen turistlerin uğrak yeri olmuş durumda. Şişe açtırmadan uygun fiyatlara kadehten şarap içmeyi sevenler için gerçekten ideal bir yer… Enfes bir Alsace Riesling’ine birkaç Euro vererek ben de kadehten içme geleneğine katkıda bulunuyorum…

Şişe fiyatları da 3-4 Euro’dan başlayıp birkaç bin Euro’ya kadar çıkıyor ki seçenekler inanılmaz boyutlarda… 1001 çeşit şarabı tek tek veya toptan alabiliyorsunuz… Aynı zamanda web sitesinden online sipariş etmek de mümkün.

Bir şarap sever olarak imrenerek gezdiğim bu yatırım karşısında ne yazık ki içinde bulunduğumuz şartları göz önünde bulundurursak böyle bir yeri Türkiye’de ancak hayal edebiliriz diye düşünüyorum…

About Murat Mumcuoglu

Organizing wine tastings, food & wine events and winery tours ... Holder of WSET Level 3 certificate...
Bu yazı Bordeaux, Fransa, Fransız şarapları, gastroturizm, şarap dünyası, şarap gezileri, şarap turizmi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s